Rosnąca popularność pracy zdalnej powoduje określone, często negatywne, skutki dla pracy całego zespołu. Najczęstrzym objawem tej sytuacji jest rozluźnienie więzi między członkami zespołu powodujące zmniejszenie wydajności pracy. Wielu managerów odczuwa potrzebę zintegrowania członków zespołu i najczęściej dochodzi do wniosku, że wspólne spędzanie czasu najlepiej konsoliduje grupę. Integracja firmy na strzelnicy to dobry pomysł nie tylko na świetną zabawę, ale także na budowanie zmotywowanych zespołów.
Na co warto zwrócić uwagę – Spotkanie firmowe musi mieć określony cel. W korporacjach zespół specjalistów od HR przygotowuje tego typu imprezy pod kątem realizowania określonych założeń. Od luźnego spotkania w imprezowych klimacie, bo rozbudowane formy wyjazdowych warsztatów. Istnieją oczywiście rozwiązania pośrednie, gdzie dobra zabawa połączona jest ze zdobywaniem umiejętności przez zespół i pojedynczych uczestników. Przed zaplanowaniem imprezy integracyjnej warto ustalić swoje założenia i priorytety.
Cel imprezy – Strzelanie z broni palnej wymaga przede wszystkim koncentracji i precyzji. Najczęściej osoby biorące po raz pierwszy do ręki broń są zdziwione, że strzelanie jest trudniejsze, niż to może się wydawać – zwłaszcza gdy w głowie mamy filomowy streotyp trafiania z pistoletu w ruchomy obiekt podczas szaleńczego wyścigu motocyklowego. Już tylko z tego powodu, że strzelanie jest wymagające a nawet trudne, wypad na strzelnicę świetnie sprawdzi się jako forma rozbudowywania umiejętności analitycznego myślenia, precyzji i koncentracji w stresujących warunkach. Nie ma co ukrywać, większość osób boi się nieznanego, dodatkowo broń dla wielu ludzi ma negatywne konotacje (choć nie ma po temu racjonalnych powodów), zatem u wielu osób pojawi się stres na samą myśl że mają wziąć do ręki broń i strzelać. Ważna Uwaga: wyjście na strzelnicę nie sprawdzi się, gdy na poprzedzającą noc zaplanujemy alkoholową imprezę do rana. Strzelanie i alkohol nie idą w parze, a specyfika samej aktywności wymaga od uczestników odpowiedzialności. Oczywiście nie oznacza to, że podczas integracji na strzelnicy musi być nudno i sztywno, ale uczestnicy będą zobligowani do pełnej trzeźwości i bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz wykonywania poleceń instruktora.
Budżet – Określenie budżetu firmowej imprezy powinno być kolejnym krokiem, zaraz po ustaleniu celu jaki chcemy osiągnąć organizacją imprezy dla zespołu. Warto założyć sobie określone widełki finansowe i pamiętać, że nie zawsze „więcej znaczy lepiej”. Budżet musi zawierać także ewentualny dojazd, wyżywienie i ubezpieczenie spotkania. Śmiało można przyjąć że 100 zł za osobę pozwoli zapoznać się z jednym rodzajem broni palnej np. pistoletem, z którego pojedynczy uczestnik odda ok. 15-20 strzałów, ale kwota taka raczej nie wystarczy na nic więcej. Przy 200-250 zł za osobę można już “postrzelać i się wystrzelać”. Najczęściej w pakiecie znajdzie się 20 strzałów z pistoletu, 10 strzałów z karabinka typu AR lub AK i 5 strzałów ze strzelby w kalibrze 12 (samopowtarzalanej lub typu pump action, to znana z wielu filmów tzw. “pompka”). Jak to często bywa, górnej granicy kosztów po prostu nie ma. Można pokusić się o strzelanie z karabinków wyposażonych w optykę (tzw. karabiny snjperskie), pistoletów maszynowych, strzelanie do rzutków (latające krążki z pomarańczowej gliny – gwarantują świetną zabawę!), strzelanie z broni historycznej z różnych okresów i konfliktów itd. Wszystko zależy od budżetu organizatora założonego dla określonej liczby uczestników imprezy.
Planując budżet imprezy strzeleckiej warto wiedzieć, że koszt imprezy ma składowe
– koszty stałe uzależnione od czasu trwania imprezy i ilości uczestników, na które składają się koszt wynajęcia osi, koszt wynagrodzenia instruktorów i koszt ubezpieczenia,
– oraz koszty zmienne, np. zużycia amunicji i materiałów.
Dlatego warto od razu wybrać pewne parametry planowanej imprezy:
* typ imprezy
– rekreacyjna (najlepsza dla osób bez żadnego doświadczenia) czas trwania ok. 2 – 3 godziny, w tym omówienie zasad bezpieczeństwa i szkolenie podstawowe z obsługi broni ok. 1 godziny, najczęściej obejmująca strzelanie do celów reaktywnych po których od razu widać czy zostały trafione,
– szkoleniowa (dla osób bez żadnego doświadczenia, lub z małym doświadczeniem, które chcą nie tylko się pobawić, ale faktycznie nauczyć się strzelać) ta wersja zakłada co najmniej dwa razy dłuższy czas trwania imprezy ok. 4 – 5 godzin, najczęściej strzela się do celów papierowych, które pokazują miejsce trafienia i dają możliwość korygowania techniki strzeleckiej,
– szkoleniowa specjalistyczna (dla osób obeznanych z bronią, które chcą podnosić kwalifikacje w określonym aspekcie umiejętności strzeleckich) ta wersja także zakłada co najmniej dwa razy dłuższy czas trwania imprezy ok. 4 – 5 godzin, najczęściej strzela się do celów papierowych, które dokładnie pokazują miejsce trafienia i dają możliwość korygowania techniki strzeleckiej,
– współzawodnictwo w zawodach (dobra dla bardziej doświadczonych strzelców) ta formuła jest odpowiednia tylko dla małych grup, przykładowo 10 osób w systemie pucharowym “każdy z każdym” celem wyłonienia zwycięzców będzie strzelała z pistoletu ok. 5 – 6 godzin, dodając do tego czas szkolenia wstępnego, szkolenia z bezpieczeństwa i obsługi broni, łączny czas imprezy z resetowaiem stanowisk strzeleckich do kolejnego przebiegu będzie oscylował w okolicach 8 – 9 godzin!
* sposób rozliczenia amunicji
– ryczałtowy zalecany dla większych grup, w którym każdemu uczestnikowi przypada okreslona ilość amunicji do wystrzelania a instruktorzy kontrolują zużycie amunicji,
– według zużycia lepiej się sprawdzający w mniejszych grupach, po zakończonej imprezie podliczamy zużytą amunicję i dodajemy jej koszt do kosztów stałych wynikających z czasu trwania imprezy.
Bezpieczeństwo – Strzelnica sama w sobie jest miejscem bezpiecznym, tak samo jak broń sama w sobie nie stanowi zagrożenia, bo nigdy nie strzela “sama” jak podobno głosi przysłowie. Z drugiej strony korzystanie z broni palnej wymaga odpowiedzialności i skupienia. Z tego powodu zasady bezpieczeństwa na strzelnicach są rygorystycznie przestrzegane przez doświadczoną i posiadającą uprawnienia obsługę strzelnicy. Przestrzeganie regulaminu i poleceń instruktora zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikomi ewentualnym obserwatorom strzelania.
Mimo głośnego wydźwięku medialnego, wypadki podczas użycia broni palnej na strzelnicach zdażają się niezwykle rzadko, porównanie statystyk dowodzi, że bardziej niebezpieczne od strzelectwa jest np. jeżdżenie windą! Mówię zupełnie poważnie… Najczęściej, ku mojemu i innych instruktorów strzelectwa ubolewaniu, incydenty z bronią są dziełem pojedynczych osób chcących popełnić samobójstwo. Jeśli ktoś postanowi zakończyć swoje życie, niesamowicie trudno (o ile to w ogóle jest możliwe) jest taką osobę odseparować od mostów, żyletek, sznurków, tabletek, noży i milonów innych równie “niebezpiecznych narzędzi” jakie otaczają nas w życiu codziennym. Zdecydowana na taki krok osoba i tak znjdzie sposób zrobienia sobie krzywdy. Najlepszym tego przykładem niech będzie fakt, że instruktorzy strzelectwa którzy spędzają na strzelnicy długie lata, strzelają z setek sztuk różnej broni, uczą w swojej karierze setki a często nawet tysiące osób, dożywają w zdrowiu późnej starości. Reasumując, przy zachowaniu wymaganych przez prawo, regulaminy strzelnicy i zdrowy rozsądek zasad bezpieczeństwa, strzelnica jest po prostu bezpiecznym miejscem. Zarówno dla pojedynczych osób, które chcą się nauczyć posługiwać bronią, jak i dla grup zorganizowanych jako całość.
Wybór strzelnicy – Idealna strzelnica na imprezę integracyjną pozwala na zrealizowanie określonego celu, posiada duży arsenał broni i jest wygodnie ulokowana. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie typy strzelnic nadają się na większe imprezy integracyjne. Strzelnice zamknięte wewnątrz budynków są ograniczone swoją wielkością, ilością osi strzeleckich i co za tym idzie ilością ludzi którzy mogą na niej przebywać. Na krytej strzelnicy ciężko będzie zorganizować ciekawą imprezę np. z możliwością strzelania dynamicznego. Lepszym rozwiązaniem będzie strzelnica odkryta, najlepiej duża, z możliwością strzelania z różnych dystansów i do różnych celów. Niestety na otwartych strzelnicach pogoda potrafi płatać figle i trzeba się odpowiednio ubrać na zajęcia.
Najczęściej zadawane pytania:
– Czy na strzelnicy trzeba mieć pozwolenia na broń?
Nie, nie trzeba mieć pozwolenia, by posługiwać się bronią palną! Pod warunkiem, że strzelanie ma charakter rekreacyjny, sportowy lub szkoleniowy i odbywa się na odpowiednim dla tego typu aktywności obiekcie. W przypadku strzelnicy to instruktor strzelectwa udostępnia broń uczestnikom spotkania i to on za broń odpowiada.
– Czy musimy mieć swoje ochronniki słuchu i wzroku?
Nie, organizator zajęć zapewni nie tylko broń, amunicję, cele, ale także cały potrzebny sprzęt ochronny.
– Czy możemy zamówić katering na strzelanie?
Tak, można to zrobić przez organizatora, lub samodzienie. Wszystko zależy od oczekiwań i zaplanowanego budżetu imprezy.
– Czy jak już złapiemy bakcyla do strzelania, to będziemy mogli zrobić kurs i uzyskać pozwolenie na posiadanie własnej broni?
Tak, chętnie pomagamy w uzyskaniu pozwolenia na broń palną. By posiadać swoją broni, należy zdobyć patent strzelecki, co dokładniej opisaliśmy w artykule dotyczącym pozwolenia na broń.
Wizyta na strzelnicy może być fascynującym doświadczeniem, które pozwoli Ci i twoim współpracownikom poznać świat broni palnej i zdobyć nowe umiejętności. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zawsze jest najwyższym priorytetem, dlatego też przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i natychmiastowe reagowanie na polecenia instruktora są kluczowe podczas całego procesu nauki strzelania.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
